Σε παράδοση πλέον έχει καθιερωθεί δυστυχώς, η κακή αντιμετώπιση των διαιτητών απέναντι στην ομάδα του ΟΑΧ EARPLUS.

Μπορεί να μην κατάφερε να κερδίσει ο ΟΑΧ EARPLUS τον ΣΠΟΡΤΙΓΚ,χάρη στη διαιτησία αλλά ο στόχος για μια καλή εμφάνιση επετεύχθη. Η σημερινή αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με σκορ (75-83).

Συγκεκριμένα στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενες…δεν έπαψαν να βαράνε βολές, αλλά ακόμα και έτσι ο ΟΑΧ EARPLUS πάλεψε μέχρι τέλους το παιχνίδι.

Τα κορίτσια του Σ.Νανάκου παρά την αμεροληψία κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 21-19 χάρη στο τρίποντο της Ντράμοντ.Το ημίχρονο ωστόσο έκλεισε με 17-6 φάουλ εις βάρος του ΟΑΧ και με τον Σπόρτιγκ να εκτελεί βολές. Έξι αθλήτριες του ΟΑΧ είχαν από 2 φάουλ και η Θεοδοσουλάκη χρεώθηκε με 4 στο 12′ κλείνοντας έτσι το ημίχρονο με 41-47 με καλάθι της Ψυχογιού.

Μεγάλη προσπάθεια έγινε στο τέλος για τον ΟΑΧ με Μπουθ και Λίτσι να μειώνουν στους 6 (75-81) αλλά να ακολουθεί λάθος στην επίθεση και καλαθι της Ρέιμερ διαμορφώνοντας το (75-83).

Διαιτητές: Παυλόπουλος – Αποστολίδης – Ιορδ. Ορφανός

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 41-47, 59-68, 75-83

ΟΑ Χανίων (Σταύρος Νανάκος): Μπιν 13 (9ρ., 9 ασ.), Θεοδοσουλάκη 5 (1), Αγγ. Βιντσιλαίου 13, Ψυχογιού 7 (1) , Λίτσι 7 (1), Παπαδάκη, Δασκουλίδου 2, Στ. Βιντσιλαίου 8, Ντράμοντ 8 (2), Μπουθ 12.

Σπόρτιγκ (Θάνος Σόφτσης): Κοιλιά, Τζάκσον, Γούναρη 20, Σαλιάι 7 (2τρ., 8 ασ.), Ιωαννίδου 6 (1), Ανωγειανάκη, Φλώρου, Κουγιανού, Ρέιμερ 28, Κοστοβιτς 22 (10 ριμπ).