Την ήττα από την ομάδα του Εργοτέλη γνώρισαν οι Άνδρες μας έχοντας όμως πολλά παράπονα από τον διαιτητή κ. Μπανασάκη όπου για μια δεύτερη φορά την φετινή περίοδο οδήγησε την ομάδα μας στην ήττα με το έτσι θέλω. Η πρώτη φορά ήταν στο Αρκαλαχώρι όπου με τα σφυρίγματα του οδήγησε την τοπική ομάδα στην πρώτη της νίκη. Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη ……….

Στα αγωνιστικά ο Εργοτέλης πήρε τη νίκη στο «έξτρα πεντάλεπτο» του ΟΑΧ παραμένοντας αήττητος στην… κούρσα και παράλληλα σπρώχνοντας την ομάδα μας εκτός τετράδας. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Χριστοδούλου να ανοίγει το σκορ με ½ βολές και Καραλή να γραψει το 3-0. Ο ΟΑΧ όμως σε ένα σερί 0-5 κατάφερε να περάσει μπροστά με 9-6 και 12-7. Οι γηπεδούχοι όμως δεν τον άφησαν να ξεφύγει ισορροπώντας σε 13-13 και 16-16  για να κλείσει το δεκάλεπτο σε 20-18 υπερ. της ομάδας του Κατσιάνου.

Όπως στην πρώτη περίοδο έτσι και στην δεύτερη ο Χριστοδούλου ήταν αυτός που έφτασε πρώτος στο καλάθι, όμως το… σόλο του Σαράντη (5 πόντοι) διαμόρφωσε το 23-25. Εκεί κάπου έπιασε δουλειά ο Καραλής και με δικό του σερί «απάντηση» 8 πόντων έδωσε προβάδισμα στο +3 στους «κιτρινόμαυρους». Ο Θεριάκης στο 17ο λεπτό έφερε την απόσταση στο πόντο (31-30). Από εκεί και έπειτα ο ΟΑΧ έπαθε «μπλακάουτ» ο Εργοτέλης ανέβασε ρυθμό και έτσι η ψαλίδα έφτασε τους 10 πόντους (40-30) υπερ. των γηπεδούχων, για να κλείσει εν τεθεί το ημίχρονο στο 40-32. Στο φτωχό τρίτο δεκάλεπτο που ακολούθησε, το σύνολο του Βισκαδουράκη ήταν αυτό που κράτησε το προβάδισμα σταθερά στο +10. Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν να μειώσουν τη διαφορά, όμως η αστοχία δεν βοήθησε προκειμένου να κάνουν την ανατροπή. Έτσι η περίοδος έκλεισε με τον Εργοτέλη να προηγείται με 54-45.
Η εικόνα του παιχνιδιού όμως άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Τα τρίποντα των Σαράντη, Κουτσαβδή και Παπαμαστοράκη έβαλαν για τα καλά τους φιλοξενούμενους στην διεκδίκηση των δυο πόντων. Έτσι το 65-57 έγινε 65-64 με 40’’ να απομένουν για το τέλος. Μάλιστα παρα την απώλεια του Σαράντη με ντισκαλιφιέ, οι συμπαίκτες του βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να φέρουν το ματς στα ίσια. Συγκεκριμένα ο Θεριάκης ήταν αυτός που με το μοναδικό τρίποντο που σκόραρε οδήγησε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο με 67-67. Και η παράταση όμως αποδείχτηκε παιχνίδι για γερά νευρά, μιας και μέχρι και το τελευταίο λεπτό οι δυο διεκδικητές πήγαιναν χέρι με χέρι ευστοχώντας στις βολές. Στο τελευταίο λεπτό, με τον Εργοτέλη να αγωνίζεται χωρίς τον Καραλή, ο οποίος αποβλήθηκε με πέντε φάουλ, ο Πυργιώτης που πήρε τη θέση του έγραψε το 79-75, όμως η παγίδα του ΟΑΧ λειτούργησε. Οι φιλοξενούμενοι έκλεψαν την μπάλα και πλησίασαν σε 79-77 με καλάθι του Θεριάκη. Οι 1.2 βολές του ψηλού του Εργοτέλη διαμόρφωσαν το 80-77. Ο Θεργιάκης στα 9’’ δεν κατάφερε να σκοράρει από την γραμμή της φιλανθρωπίας, σε αντίθεση με τον Δαπουλάκη που αποδείχτηκε αλάνθαστος και με 2/2 έκανε το 82-77. Εν τέλει το τελικό 82-79 γράφτηκε με τον Λυβιάκη να πετάει την μπάλα σε νεκρό χρόνο και εκείνη να καταλήγει στο καλάθι και τον Εργοτέλη να πανηγυρίζει.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ-ΟΑΧ 82-79 παρ. (67-67)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20, 22-13, 14-12, 13-22, 15-12
Διαιτητές Καρανικόλα-Μπανασάκης
Εργοτελης (Βισκαδουράκης):  Λαγουδάκης, Μαϊστρελης 4, Χλιαράς, Δαπουλάκης 11 (2), Καραπάνος, Χριστοδούλου 8, Κουμάκης 2, Πυριώτης 11, Σπηλιώπουλος 6, Καραλής 30 (5), Γουμενάκης 10 (1), Βισκαδουράκης.
ΟΑΧ(Κατσίανος), Αναγνώστου 2, Σαράντης 20 (1), Θεριάκης 7 (1), Παπαμαστοράκης 16 (1), Λυβιάκης 4, Χιωτάκης, Γεωργαλής, Κουτσάβδης 6 (2), Μήλας 4, Στυλιανάκης, Παπαδάκης 8 (2), Κοντογιάννης 10.